dividerآخبار و مقالاتdividerتغییر مفهوم ساخت با فناوری چاپ سه بعدی
تغییر مفهوم ساخت با فناوری چاپ سه بعدی

مدیر موسسه ساخت افزایشی گفت: ظهور فناوری ساخت افزایشی محدوده‌های ساخت را گسترش داد به گونه‌ای که امروز صحبت از ساخت هر وسیله‌ای یک رویا نیست.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید امیر غفاری مدیر موسسه ساخت افزایشی درباره کاربردهای این فناوری اظهار کرد: بشر از روزی که زندگی خود را بر روی کره زمین آغاز کرد برای رسیدن به اهداف خود به ساخت تجهیزات و وسایل مد نظر خود نیاز داشت و هر روز این ابزار پیشرفته و پیشرفته تر شد به گونه ای که امروز مفهوم جدیدی از ساخت وارد زندگی هر یک از ما شده است.


غفاری ادامه داد: نمی توان منکر این موضوع شد که زندگی فناوری محور و پیچیده امروز بدون ظهور یک فناوری پیشرفته متحول نخواهد شد. اگر چند سال پیش صحبتی از چاپ سه بعدی به میان می آمد بیشتر جنبه فانتزی و لوکس آن مطرح بود اما امروز شاهد هستیم با پیشرفت ها در این حوزه صحبت از کاربردهای خانگی است.


عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران درباره کاربردهای رو به رشد این فناوری ابراز کرد: تولید کفش یکی از محصولات مورد توجه بازار به کارگیری این فناوری است. شرکت آدیداس در المپیک دوره گذشته این فناوری را شخصی سازی کرد  و در حال حاضر با پیشرفت ها بدست آمده با اسکن کف پا می توان کفش با مدل دلخواه را سفارش داد.


عضو ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی کاربردهای این فناوری در حوزه پزشکی را گسترده دانست و گفت: در پزشکی شخصی سازی حرف اول را می زند و چاپ سه بعدی پاسخ این نیاز است.


به گفته وی، فناوری چاپ سه بعدی در صنعت طلا و جواهرسازی کاربرد بسیاری دارد. به گونه ای که جواهراتی میتواند تولید شود که در ظرافت از هنر دست انسان فراتر می رود. همچنین با این فناوری میزان مصرف طلا هم پایین می آید.


موسسه ساخت افزایشی ایران مرکزی است که توسط بخش خصوصی و با حمایت ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی در دانشگاه علم و صنعت ایران راه‌اندازی شده است تا شاهد ارائه خدمات پیشرفته به متخصصان حوزه چاپ سه‌بعدی باشیم. برگزاری کارگاه های آموزشی برای علاقمندان به ویژه دانش آموزان یکی از اقدامات این مرکز است تا حرکت در مسیر پیشرفت این حوزه با سرعت پیش رود.

منبع :http://isti.ir
عضویت در خبرنامه

دومین رویداد چاپ سه بعدی ایران IRAN 3D SHOW 2018 در تاریخ 14 تا 16 آذر ماه سال  1397در سطح ملی و با هدف ارزیابی و تجمیع ظرفیت­های فعلی داخلی و ایجاد ارتباط بین فعالان این حوزه، با مدیریت ستاد توسعه فناوری­های مواد و ساخت پیشرفته در سه محور در تهران برگزار خواهد شد. با توجه به روند رو به رشد این فناوری در کشور و همچنین توجه بخش­های دانشگاهی و تحقیقاتی به این موضوع، در رویداد امسال علاوه بر بخش نمایشگاه که به حضور فعالان صنعتی، تحقیقاتی و حتی دانشگاهی تخصیص داده می­شود، بخش کنفرانس تخصصی علمی در حوزه ساخت افزایشی نیز به رویداد اضافه شده است. در این بخش دانشجویان، اساتید، محققان و صنعت­گران به ارائه مقالات علمی- پژوهشی و آخرین دستاوردها و تحقیقات خود می­پردازند.

© تمامی حقوق برای شرکت 3dshow محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک