مسابقه دانشجویی

 

نفرات برتر مسابقه دانشجویی در دمین رویداد جامع ساخت افزایشی

 

 

مقام

نام و نام خانوادگی

اعضای گروه

دانشگاه

/پژوهشگاه

بیشینه نیرو وزن گرم force/ mass شکل نمونه ها
اول

زهرا شیربند

مطهره حسینی

پژوهشگاه پلیمر

و پتروشیمی ایران 

90386 62.53 1445.5
دوم

بیتا ابراهیم پور قندی

سارا صفی زاده 

دانشگاه علم

و صنعت ایران

60611 50.18 1207.9
سوم مژگان سینجلی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران 60140 50.74 1185.3

 

 

ساخت سازه‌های سبک با مقاومت و استحکام بالا یکی از خواسته‌های همیشگی طراحان قطعات مهندسی بوده است. با کاهش وزن در سازه‌های متحرک هوایی، دریایی و زمینی مانند هواپیما، کشتی‌، خودرو و قطار می‌توان در میزان سوخت مصرفی، قابلیت حمل بار و مسافر و موارد بسیار دیگری بهبود ایجاد نمود. حتی در صنعت ساختمان، لوازم ورزشی و البسه نیز بحث کاهش وزن به طور جدی مطرح می‌باشد. در سال‌های اخیر ساخت قطعات با پیچیدگی زیاد با استفاده از پرینترهای سه بعدی امکانپذیر شده است. از این رو طراحان با کمک روش‌های بهینه سازی دست به خلاقیت‌های شگرفی زده‌اند.

موضوع مسابقه این دوره ساخت برهم افزا، ساخت قطعاتی سبک با قابلیت تحمل بار فشاری می‌باشد. ساختارهای سه بعدی متخلخل درکاربردهای زیادی از بدن انسان گرفته (ساختار استخوان جمجمه) تا بدنه شاتل‌های فضایی وجود دارند. برای شرکت در این مسابقه لازم است قطعات پلیمری مکعبی شکل با ابعاد 5*5*5 سانتی متر مکعب به صورت سازه هایی مشبک، توخالی و کاملا یکپارچه با یکی از روش‌های ساخت برهم افزا به طور کامل (و فاقد هر گونه قطعه خارجی) در یک فرآیند ساخته شوند. استفاده از هر نوع ماده پلیمری (یا پلیمر تقویت شده) برای پرینت بلامانع می باشد. طراحی باید برای تحمل بیشترین بار فشاری و کمترین وزن سازه صورت گیرد. لازم است که وزن قطعه در حالت مکعب کمتر از 80 گرم بوده و فایل Gcode همراه قطعه ارسال شود.

 

نکات زیر لازم است که مورد توجه قرار گیرد:

  1. نمونه با استفاده از دستگاه یونیورسال تحت بار شبه استاتیکی فشاری با سرعت 10 میلی متر بر دقیقه آزمایش خواهد شد (مطابق شکل زیر).
  2. بیشترین بار فشاری مقدار بیشینه بار است که قبل از شکست نمونه و یا حداکثر تا 40% تغییر شکل (معادل 2 سانتی متر) محاسبه خواهد شد.
  3. پارامتر ماکزیمم نیرو (نیوتن) تقسیم بر وزن (گرم) معیار سنجش نمونه‌ها می‌باشد.
  4. نمونه ها حداکثر تا 12 آذرماه 1397 باید توسط پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران (آزمایشگاه پرینت سه بعدی، خانم مهندس مصلح) دریافت شده باشند.

 

 

قابل توجه شرکت کنندگان در مسابقه دانشجویی

لازم است دانشجویان عزیز (یا نمایندگان آنها) برای ارائه توضیحات درباره طراحی قطعه در روز پنج شنبه 15 آذر ماه در محل نمایشگاه صنعت چاپ سه بعدی (باغ کتاب تهران) حضور یابند و یا پوستر حاوی مستندات خود را به دبیرخانه ایمیل نمایند.

انتظار می رود که پوستر ارسالی حاوی تصویر سه بعدی قطعه و نتایج تحلیل های مکانیکی (در صورت وجود) و بیان علت انتخاب شکل حاضر، نحوه پرینت، مواد مورد استفاده و سایر پارامترهای مهم باشد. شرکت کنندگان نیز این فایل را تهیه کرده و بر روی کاغذ چاپ نموده و همراه خود داشته باشند. در این بخش به توضیحات مربوط به هر طرح توسط داوران امتیازی اختصاص داده خواهد شد که با امتیاز بدست آمده از توانایی مکانیکی قطعه در تحمل بار (آزمون فشاری) جمع بسته می شود. برندگان نهایی از بین کسانی که بیشترین امتیاز را کسب نمایند، انتخاب خواهند شد. 

 

 

 

جوایز مسابقه دانشجویی: رتبه اول 15 میلیون ریال، رتبه دوم 12 میلیون ریال، رتبه سوم 8 میلیون ریال

 

کمیته داوران مسابقه دانشجویی

  • دکتر مرتضی بهزاد نسب- پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی
  • دکتر سهیل داریوشی- پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی
  • مهندس حامد عزیز زاده- شرکت ایکس پرینتر
  • مهندس نوید مسلم نیا- شرکت تری دی فست
  • مهندس نسترن مصلح- پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی

 

آدرس باغ کتاب (محل برگزاری دومین رویداد جامع ساخت افزایشی ایران)

مسیر ماشین رو باغ کتاب تهران

آدرس۱ : میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب ‏تهران .

آدرس ۲ : برگزار شهید همت، مسیر شرق به غرب، بعد از خروجی بزگراه حقانی، خروجی باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب تهران .

مسیر متروی باغ کتاب تهران

آدرس ۳: مترو حقانی، ۱۰ دقیقه پیاده‌روی از میان باغ موزه دفاع مقدس، بعد از پل، باغ کتاب تهران (مسیر مستقیم)

 

 

جهت شرکت در مسابقه، ابتدا باید در سایت ثبت نام کنید و سپس در قسمت ورود کاربر وارد پنل مدیریت خود شده و در مسابقه ها ثبت نام کنید.

راهنمای شرکت در مسابقه دانشجویی 

 

 

عضویت در خبرنامه

دومین رویداد چاپ سه بعدی ایران IRAN 3D SHOW 2018 در تاریخ 14 تا 16 آذر ماه سال  1397در سطح ملی و با هدف ارزیابی و تجمیع ظرفیت­های فعلی داخلی و ایجاد ارتباط بین فعالان این حوزه، با مدیریت ستاد توسعه فناوری­های مواد و ساخت پیشرفته در سه محور در تهران برگزار خواهد شد. با توجه به روند رو به رشد این فناوری در کشور و همچنین توجه بخش­های دانشگاهی و تحقیقاتی به این موضوع، در رویداد امسال علاوه بر بخش نمایشگاه که به حضور فعالان صنعتی، تحقیقاتی و حتی دانشگاهی تخصیص داده می­شود، بخش کنفرانس تخصصی علمی در حوزه ساخت افزایشی نیز به رویداد اضافه شده است. در این بخش دانشجویان، اساتید، محققان و صنعت­گران به ارائه مقالات علمی- پژوهشی و آخرین دستاوردها و تحقیقات خود می­پردازند.

© تمامی حقوق برای شرکت 3dshow محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک