رویداد پیشین (Iran 3D Show 2017)

صنعت ساخت افزایشی در ایران یک صنعت نوپا محسوب شده که ابراز وجود آن به سال­های بعد از 1390 بازمی­گردد. با تشکیل ستاد توسعه فناوری­های مواد و ساخت پیشرفته، ماموریت حمایت و راهبری توسعه فناوری ساخت افزایشی بر عهده این ستاد قرار گرفت. تدوین سند ملی ساخت افزایشی و نقشه راه ملی توسعه فناوری و صنعت ساخت افزایشی (چاپ سه بعدی) ایران برای سال­های 1396 تا  1405 اولین و مهمترین اقدامات ستاد در سال 1395 در راستای حمایت از توسعه فناوری مذکور بوده است. نقشه راه مذکور پس از برگزاری جلسات متعدد با شرکت­ها، دانشگاهیان و خبرگان حوزه فناوری، ارزیابی وضعیت فعلی و مطلوب کشور و شناسایی سطح بلوغ زنجیره ارزش فناوری تدوین شده است. در راستای پیشرفت و توسعه این صنعت در کشور برگزاری رویدادی تخصصی در این زمینه به منظور ارزیابی چاپگرهای سه بعدی داخلی و خدمات چاپ سه بعدی، ارتباط­گیری بخش­های مختلف فعال در این صنعت و تبادل اطلاعات و تکنولوژی در داخل کشور ضروری به نظر می­رسد. رویداد «ایران تری دی شو»  (IRAN 3D SHOW)به عنوان رویدادی سالانه و به منظور ارزیابی چاپگرهای سه بعدی داخلی و خدمات چاپ سه بعدی در داخل کشور می تواند نقش مهمی ایفا کند. این رویداد می تواند به عنوان ویترین چاپ سه بعدی ایران به بازار جهانی عمل نماید و همچنین مشتریان داخلی را مجاب به استفاده از کالای ایرانی کند و رابطه مشتریان و تولیدکنندگان داخلی را تسهیل بخشد. هدف از برگزاری رویداد معرفی استارت آپ های فعال در زمینه چاپ سه بعدی در  کشور به صنایع و مشتریان ایرانی و تسهیل ورود کسب و کارهای پرینت سه بعدی ایران در بازار منطقه­ای و جهانی است. اولین رویداد چاپ سه بعدی ایران در اردیبهشت ماه 1396 در تهران و در محل سالن اجلاس سران  با سه بخش مجزا برگزار شد.

 

نمایشگاه 2017

نخستین نمایشگاه ساخت افزایشی ایران با نام Iran 3D Show 2017   توسط ستاد توسعه فناوری­های مواد و ساخت پیشرفته و با همکاری استارت آپ 3DFast در اردیبهشت ماه سال 1396 در سطح ملی به مدت 3 روز در محل سالن اجلاس سران تهران، برپا شد. در این مدت 31 غرفه از شرکت­ها و فعالان مختلف این حوزه از 6 استان کشور به عرضه توانمندی­ها، خدمات و محصولات خود پرداختند. 

در این نمایشگاه برای اولین بار به صورت عینی وضعیت زنجیره ارزش و سطح دسترسی فناوری داخلی مورد ارزیابی قرار گرفت و ماشین­های چاپ سه بعدی بومی­سازی شده در انواع مختلف SLS, SLM, FDM, DLP, SLA وBinder Jet در نمایشگاه ارائه شدند. ثبت نام اینترنتی بازدید از رویداد به صورت رایگان و از طریق سایت www.3dshow.ir انجام شد و در طول سه روز بیش از 3000 نفر از این نمایشگاه­ بازدید کردند.

 

شرکتهای حاضر در بخش نمایشگاه 2017:

3D Fast

www.3dfast.ir

3Dbaz

www.3dbaz.com

شرکت فن آفرین التون

www.3dsho.com

پیشگام فناوران آرکا

www.arka-co.com

آسان لیزر ساخت

www.idesign-3d.com

توسعه فناوری­های پیشرفته آپرین

www.aprin-atd.com

نماد

www.namadnanotech.com

مجسمه­های تمام رنگی تندیس

Iza printer

www.3dzone.ir

راهکارهای سه بعدی ایدن

www.eddden.ir

One 3D

www.one3d.ir

سیزان پردازش کویر

www.sizangroup.ir

Magic Filament

www.magicfilament.ir

طراحان صنعت پرشیا

www.persia3dprinter.ir

Parsa 3D

www.rahimian-jewelry.com

فناپ

www.fanap.ir

X Printer

www.xprinter3d.com

فن­آوران کاردان رهپوی

آرمان ویژن

www.arman-tech.com

گروه هنر و تکنولوژی ژپتو

www.3dgeppetto.com

آسیا اندیش کیش

www.asiaandish.com

متالورژی پودر خراسان

www.khpmco.com

آفرینش پندار آینده

www.apa-itd.org

نماگستر دیاکو راد

www.3diaco.com

بعد سوم پردیس (هامن)

www.hamen3d.com

صنایع نورا لایه نگار

www.noura3dp.com

پرگاس تندیس البرز

www.pta3d.ir

نوین صنعت­گر

www.novinid.com

پیشرئ فناوران کارنوجم

www.3ddreams.ir

نامگان

www.namgan.com

مجله فنی مهندسی ساخت و تولید

www.irmpm.com

 

 

سخنرانی علمی 2017

سخنرانی­های علمی در 12 محور مختلف تخصصی و کاربردی توسط خبرگان فناور داخلی و یا مقیم خارج کشور برگزار شد. همچنین در روز آخر فیلم Print the Legend با موضوع معرفی استارت آپ­های موفق فناوری چاپ سه بعدی به نمایش در آمد. 

موضوعات سخنرانی­های علمی

1

دکتر صولتی         

دانشگاه امیرکبیر

ساخت داربست های مهندسی بافت با فناوری چاپ سه بعدی

2

دکتر بدرالسمای

دانشگاه صنعتی اصفهان

چاپ سه بعدی قطعات فلزی

3

دکتر برازنده

دانشگاه امیرکبیر

چاپ سه بعدی مواد غیر متعارف

4

دکتر بهزاد نسب

پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی

پلیمرهای مورد استفاده در چاپ سه بعدی

5

دکتر امیرخانی

دانشگاه صنعتی شریف

استفاده از فناوری چاپ سه بعدی در دندانپزشکی

6

دکتر زمانیان

پژوهشگاه مواد و انرژی

چاپگرهای سه بعدی زیستی؛ وضعیت حال و چشم انداز آینده

7

دکتر ترابی

مدیر تکنولوژی شرکت 3DEO

تولید قطعات فلزی با فناوری جدید چاپ سه بعدی

8

مهندس حلوایی

پژوهشگاه رویان

کاربرد فناوری چاپ سه بعدی در چاپ بافت و اندام

9

مهندس قلی وند

شرکت پیشروفناوران کارنوجم

کاربرد چاپ سه بعدی در نمونه سازی اولیه

10

مهندس نعیمی پور

پژوهشکده ابن سینا

بایو چاپگرها و فناوری چاپ سه بعدی

11

مهندس محمودی

شرکت آی دیزاین

معرفی روش چاپ سه بعدی  SLS

12

مهندس نوریان

شرکت فب لب ایران

فب لبها و چاپ دیجیتال

13

مهندس لبافی

شرکت Parsa 3D

کاربرد چاپ سه بعدی در صنعت طلا و جواهر

 

 

مسابقه بهترین چاپگر ایرانی  سال 2017

مسابقه چاپگرهای سه بعدی، با هدف انتخاب بهتربن چاپگر تولید داخل، بین دستگاه‌های ساخته شده توسط شرکت­ها و گروه‌های تحقیقاتی فعال داخلی در زمینه ساخت افزایشی، بین 15 تیم شرکت کننده و در دو بخش: چاپگر­های فیلامنتی و چاپگر­های رزینی برگزار شد. جهت ارزیابی از قطعات محک استفاده شد و تیم­های شرکت کننده از نظر کیفیت نمونه تولیدی (بر اساس استانداردهای مربوطه)، سرعت عملکرد و چاپ دستگاه و همچنین خدمات پس از فروش و رابط کاربری مورد ارزیابی قرار گرفتند. به تمام تیم­هایی که توانستند با موفقیت مسابقه را به اتمام برسانند و حداقل سطح امتیاز مورد نظر را کسب نمایند، لوح تقدیر و هدایای نقدی اهدا شد.

 

گزارش نخستین رویداد ساخت افزایشی ایران  

 

 

 

عضویت در خبرنامه

دومین رویداد چاپ سه بعدی ایران IRAN 3D SHOW 2018 در تاریخ 14 تا 16 آذر ماه سال  1397در سطح ملی و با هدف ارزیابی و تجمیع ظرفیت­های فعلی داخلی و ایجاد ارتباط بین فعالان این حوزه، با مدیریت ستاد توسعه فناوری­های مواد و ساخت پیشرفته در سه محور در تهران برگزار خواهد شد. با توجه به روند رو به رشد این فناوری در کشور و همچنین توجه بخش­های دانشگاهی و تحقیقاتی به این موضوع، در رویداد امسال علاوه بر بخش نمایشگاه که به حضور فعالان صنعتی، تحقیقاتی و حتی دانشگاهی تخصیص داده می­شود، بخش کنفرانس تخصصی علمی در حوزه ساخت افزایشی نیز به رویداد اضافه شده است. در این بخش دانشجویان، اساتید، محققان و صنعت­گران به ارائه مقالات علمی- پژوهشی و آخرین دستاوردها و تحقیقات خود می­پردازند.

© تمامی حقوق برای شرکت 3dshow محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک